Slabovidost

BOLESTI OKA
ŠTA JE SLABOVIDOST?

Slabovidost, takođe poznata i pod nazivima ambliopija ili lenje oko, je stanje u kome je smanjena oštrina vida. Ta smanjenost se ne može korigovati nošenjem naočara niti kontaktnih sočiva.

KAKO NASTAJE SLABOVIDOST?

Slabovidost  nastaje u ranom detinjstvu, najčešće kao posledica razrokosti (strabizma), dalekovidosti, kratkovidosti ili astigmatizma koji nisu lečeni na vreme. Može se javiti na jednom ili na oba oka.  To su funkcionalne ambliopije (slabovidosti) kod kojih se pregledom oka ne može utvrditi oštećenje ni jedne strukture. Javlja se kod 4% populacije.

Najčešće se javlja kao posledica razrokosti i uvek zahvata jedno oko. Oko koje je u razrokom položaju se isključuje  i zaostaje u razvitku vida.

Slabovidost se takođe može pojaviti ukoliko postoji velika razlika u dioptrijama između dva oka.

Ove dve vrste slabovidosti se mogu popraviti određenim terapijskim merama koje zahtevaju nošenje naočara, zatvaranje jednog oka ili kombinacijom oba.

Postoji i organska slabovidost kod koje je oštećenje na samom oku (urođena katarakta, bolesti rožnjače) i njena prognoza zavisi od prirode bolesti. Tada se prvenstveno leči oštećenje samog oka.

KAKO PRIMETITI SLABOVIDOST?

Slabovidost kod dece najčešće se primeti tek nakon polaska u školu. Tada je njeno lečenje dosta teže nego u predškolskom periodu.

Kod dece je bitno prepoznati neko od ovih simptoma:

1. Glava deteta je stalno nakrivljena. Razlog mogu biti smetnje u položaju očiju tj. razrokosti kada dete pomera glavu u jednu stranu da bi izbeglo duple slike

2. Na izletima ili šetnjama ne prepoznaje stvari koje mu pokazujete ili se stalno sudara sa preprekama, kao da ih ne vidi

3. Dok crta, gotovo dodiruje papir nosićem,a dok gleda TV sve se više približava istom

5. Kad mu prilaze sa strane, reaguje samo ako prilazite s desne strane, a sve pokrete sleva ne primećuje, ili obrnuuto

6. Često se žali na glavobolje, naročito posle igranja sa sitnim predmetima, slaganja slagalice ili gledanja slikovnice

7. Oči su mu crvene, suzne i ne podnosi svetlost, često trepće i trlja oči

Lečenje slabovidosti daje najbolje rezultate do šeste, sedme godine.

Upravo iz tog razloga su izuzetno važni preventivni pregledi oftalmologa u ranom detinjstvu. Zakažite vašem detetu pregled, gde vas očekuje naše stručno i prijatno osoblje.

LEČENJE SLABOVIDOSTI:

Što se lečenja slabovodosti tiče, što se ranije započne to je lečenje efikasnije. Da bi se odlučili za tip terapije slabovidosti koju ćemo sprovesti neophodno je utvrditi uzrok i stepen slabovidosti. Pacijenta koji ima značajan dioptrijski problem moramo prvo na određeni način korigovati: bilo naočarima ili kontaktnim sočivima. Znači u osnovi lečenja je omogućiti pacijentu jasnu sliku posmatranog predmeta na retini. Ponekad je to i dovoljno za popravak vidne oštrine na slabovidom oku.

Ako je slabovidost teže stepeni ili ne dolazi do poboljšanja vidne oštrine samo nošenjem naočara neophodno je uvesti okluziju boljevidećeg oka (zatvaranjem tog oka) ili penalizaciju boljevidećeg oka (zamućenje vida na boljevidećem oku).

ZAKAŽITE PREGLED

    Tretmani slabovidosti

    Kao što smo rekli, što se sa lečenjem slabovodosti ranije započne to je lečenje efikasnije. Da bi se odlučili za tip terapije slabovidosti koju ćemo sprovesti neophodno je utvrditi uzrok i stepen slabovidosti. Pacijenta koji ima značajan dioptrijski problem moramo prvo na određeni način korigovati: bilo naočarima ili kontaktnim sočivima. Znači u osnovi lečenja je omogućiti pacijentu jasnu sliku posmatranog predmeta na retini. Ponekad je to i dovoljno za popravak vidne oštrine na slabovidom oku.


    Ako je slabovidost teže stepeni ili ne dolazi do poboljšanja vidne oštrine samo nošenjem naočara neophodno je uvesti okluziju boljevidećeg oka (zatvaranjem tog oka) ili penalizaciju boljevidećeg oka (zamućenje vida na boljevidećem oku).

    Call Now Button