Kako pomoći detetu da lakše prihvati okluziju – nošenje flastera

Šta je okluzija?

Okluzija u dečijoj oftalmologiji  podrazumeva zatvaranje jednog oka (ili oba naizmenično) takozvanim okluderima. To je posebna vrsta flastera koja se deci lepi preko oka.

Zašto i kada oftalmolozi propisuju okluziju kao vrstu terapije?

Ambliopija (slabovidost) je najčešći uzrok slabog vida kod dece. Ukoliko se na vreme otkrije i primeni adekvatna terapija, vid se u potpunosti može razviti.

Kod slabovidosti jedno oko (ili oba oka) nemaju razvijen vid, te deca slabije vide. Terapija izbora je zatvaranje oka (ili očiju naizmenično). Zatvara se oko koje dobro vidi (ili oba oka naizmenično), kako bi se na taj način slabovido oko ‘treniralo’ da bi se na njemu poboljšao vid.

Zašto deca teško prihvataju nošenje flastera?

Deca vrlo često pružaju otpor i ne žele da nose flastere. Jedan od razloga je što im se zatvara oko kojim dobro vide pa teže učestvuju u uobičajenim aktivnostima i potrebno im je vremena da se naviknu. Često su ista deca u vrtićima i školama izložena podsmehu vršnjaka, pa to može biti dodatna prepreka.

Informišite se o okluziji vašeg deteta

Ako se osvrnemo na to da se slabovidost može korigovati samo u detinjstvu do osme, eventualno dvanaeste godine, izuzetno je važno da roditelj bude dobro informisan i spreman na saradnju.

Na pregledu kod oftalmologa koji je savetovao zatvaranje oka saznajte tačno koliko je u toku dana potrebno da se nosi flaster i koliko meseci u kontinuitetu.

 

Bitno je i vreme kada se nosi flaster. Posavetujte se sa oftalmologom i pitajte u kom je periodu dana, imajući u vidu aktivnosti deteta, potrebno zatvarati oko. Nekada je neophodno da to bude više sati u toku dana i u periodu kada je u školi i vrtiću, a nekad je dovoljno par sati u toku dana, kada je dete kod kuće.

Kako pomoći deci da prihvate okluziju?

Deca vole nagrade. Osmislite neku vrstu nagrađivanja nakon svake uspešno sprovedene okluzije. Ponudite im da gledaju crtani film ili igraju igrice na telefonu u periodu kada im je zatvoreno oko (naravno, ukoliko se radi o kraćem vremenskom intervalu). Osmislite im dodatne aktivnosti i vidu crtanja, slikanja, bojenja ili vajanja u tom periodu.

 

Takođe, isprobajte različite vrste flastera i opredelite se za onaj koji najviše odgovara detetu. Nakon određenog vremena deca počnu bolje da vide te imaju manji otpor prema nošenju flastera. Budite uporni i istrajni!

Related Posts

Call Now Button