Šta je slabovidost?
Slabovidost (ambliopija ili lenjo oko) je stanje u kome je smanjena oštrina vida i koja se ne može korigovati nošenjem naočara niti kontaktnih sočiva.
Kako nastaje slabovidost?
Slabovidost nastaje u ranom detinjstvu, najčešće kao posledica razrokosti (strabizma), dalekovidosti, kratkovidosti ili astigmatizma koji nisu korigovani. Može se javiti na jednom ili na oba oka. To su funkcionalne ambliopije (slabovidosti) kod kojih se pregledom oka ne može utvrditi oštećenje ni jedne strukture. Javlja se kod 4% populacije.
Najčešće se javlja kao posledica razrokosti i uvek zahvata jedno oko. Oko koje je u razrokom položaju se isključuje i zaostaje u razvitku vida.
Slabovidost se takođe može pojaviti ukoliko postoji velika razlika u dioptrijama između dva oka.
Ove dve vrste slabovidosti se mogu popraviti određenim terapijskim merama (nošenje naočara, zatvaranje jednog oka ili kombinacijom oba).
Postoji i organska slabovidost kod koje je oštećenje na samom oku (urođena katarakta, bolesti rožnjače) i njena prognoza zavisi od prirode bolesti. Tada se prvenstveno leči oštećenje samog oka.
Kako primetiti slabovidost?
Najčešće se slabovidost kod dece primeti tek nakon polaska u školu, kada je njeno lečenje dosta teže nego u predškolskom periodu. Na šta treba obratiti pažnju kod dece možete pogledati na ovom linku.
Lečenje slabovidosti daje najbolje rezultate do šeste, sedme godine.
Upravo iz tog razloga su izuzetno važni preventivni pregledi oftalmologa u ranom detinjstvu.
Kako se leči slabovidost?
Lečenje slabovidosti počinje uklanjanjem uzroka – lečenjem razrookosti, nošenjem naočara, operacijom urođene katarakte…
Potom je potrebno stimulisati razvitak vida slabovidog oka. To se radi na dva načina – zatvaranjem oka (okluzijom) i penalizacijom.
Okluzija je zatvaranje oka sa normalnom vidnom oštrinom tokom par sati, a ponekad i celog dana. Oko se zatvara posebnim okluzionim flasterima. Ukoliko se u toku šest meseci ne popravi vidna oštrina, najverovatnije da dalji pokušaji neće doneti naprdak.
Penalizacija predstavlja ukapavanje atropina u oko sa normalnom vidnom oštrinom sa ciljem da se vid tog oka smanji i da se na taj način stimuliše slabovido oko. Retko se koristi zbog jednostavnosti okluzije i sporednih dejstava atropina, najčešće kod dece koja imaju laku slabovidost i na svaki način odbijaju okluziju.
Izuzetno je važno blagovremeno uočiti slabovidost i početi sa lečenjem prvenstveno jer se vidna oštrina može popraviti do sedme-osme godine, a iskustvo je pokazalo da mlađa deca bolje privataju korektivne tretmane poput okluzija kada su u predškolskom uzrastu.
Kako biste na vreme otkrili potencijalne simptome, zakažite pregled u našoj ustanovi pozivom na broj 011 324 33 06, i naše ljubazno osoblje će vam dati sva potrebna uputstva.